By napisać chwytliwą, dobrą recenzję filmu, najkorzystniej wybrać film, który już znamy lub możemy zebrać wystarczająco dużo materiałów na jego temat. Na wstępie dobrze jest wypracować unikalny punkt widzenia, a sama recenzja powinna być zabawna, przekonywująca i podawać istotne informacje o filmie bez zdradzania zbyt wielu faktów.
Jak napisać recenzję z filmu?
Recenzję z filmu najlepiej zacząć od chwytliwej informacji lub niestereotypowego punktu widzenia tak, aby zainteresowała ona czytelnika, dala mu wgląd we wstępną opinię na temat filmu i zachęciła go do dalszego czytania.
Po uważnym obejrzeniu filmu i zanotowaniu najważniejszych szczegółów, które należy omówić w recenzji, powinno się sporządzić listę najważniejszych wydarzeń, które chcemy podkreślić w recenzji.
Dlatego należy odpowiedzieć na pytania:
- Jaka jest główna myśl filmu?
- Jakie jest przesłanie, które reżyser chce przekazać?
- Czy okres wybrany przez reżysera do opowiedzenia przedstawionej historii jest ważny?
- Kim są główni bohaterowie? Jaki jest ich związek?
- Jak można zinterpretować historię opowiedzianą w filmie?
Kiedy mamy już jasną odpowiedź na wszystkie te pytania, można zacząć tworzyć pierwszy szkic recenzji, logicznie łącząc wszystkie te punkty.
Pisanie wstępu i rozwinięcia recenzji filmowej
Wstęp jest najważniejszą częścią recenzji, ponieważ to właśnie tutaj musimy przyciągnąć uwagę czytelnika, aby chciał kontynuować czytanie. Przede wszystkim musimy dokładnie wiedzieć, jakie idee zamierzamy przekazać i musimy napisać je w atrakcyjny sposób, tak aby czytelnik zainteresował się tekstem od pierwszej linijki.
W rozwinięciu recenzji powinniśmy wyjaśnić w logiczny i zorganizowany sposób wszystkie główne myśli przedstawione w filmie, jak również wszelkie inne drugorzędne wątki, które mogą być interesujące dla czytelnika.
Dlatego dobrze jest zastanowić się nad takimi zagadnieniami, jak:
- Jaki jest główny konflikt w filmie? To dobry moment na przeanalizowanie głównego wątku.
- Jak prezentują się postacie? W tym momencie zalecane jest, aby przedstawiać bohaterów w miarę rozwoju filmu. Innymi słowy, nie musimy poświęcać całego rozdziału na przedstawienie postaci. Wystarczy tylko podkreślić osobowość postaci, ich reakcje na konflikty, itp.
Przedstawianym opiniom powinny towarzyszyć mocne argumenty, które pomogą obronić prezentowane przez nas stanowisko.
Pisanie zakończenia i bibliografii do recenzji filmowej
Konkluzja jest ostatnią częścią recenzji filmowej, a jej celem jest wzmocnienie argumentów i pomysłów przedstawionych w recenzji. W tej części zadania powinno się dokonać krótkiego podsumowania wcześniejszych punktów i przedstawić swoje stanowisko. jeśli chcemy bronić zaprezentowanego przez nas zdania, musimy używać solidnych argumentów, które sprawią, że czytelnik zrozumie nasz punkt widzenia. W przeciwnym razie będzie to tylko destrukcyjna i nieprofesjonalna recenzja.
Kiedy już napiszemy recenzję do filmu tak, jak profesjonalny krytyk filmowy, pamiętajmy, że jeśli umieściliśmy w niej cytaty innych autorów lub odniesienia bibliograficzne, najlepiej jest dołączyć małą bibliografię zawierającą te informacje. W ten sposób praca będzie wyglądała na bardziej formalną i przemyślaną, a przedstawione w niej opinie zyskają wiarygodne poparcie.
wartościowa informacja